Ako zabaliť balík na poštu?

V súčasnosti, keď sa väčšina záležitostí dá vybaviť elektronicky, sa na poštu dostaneme skôr vo výnimočných prípadoch. Preč sú doby, kedy ľudia so svojimi listy za prepážku chodili dnes a denne. Vďaka e-mailu je komunikácia oveľa rýchlejšie a jednoduchšie.

Iná je situácia, ak chceme poslať hmotný predmet – to už sa bez pomoci profesionálneho dopravcu nezaobídeme. Posielanie balíkov síce nie je o moc zložitejšie než posielanie bežných listových zásielok, musíte však vedieť, ako na to. Prvým krokom je správne zabalenie balíka. Pripravili sme pre vás krátke zhrnutie, ako by mal taký balík ideálne vyzerať.

Správne zabalenie ušetrí čas aj komplikácie

Poštové doručovatelia prídu denne do styku s desiatkami balíkov najrôznejších veľkostí a tvarov. Balíky môžu byť hranaté, valcovité aj nepravidelné; majú rôznu hmotnosť i rozmery a každý poštový úradník ocení, keď mu prácu trochu uľahčíme. Existujú rôzne odporúčania, ako zabaliť poštový balík, aby boly výsledné zásielky maximálne zjednotenej a práce poštových doručovateľov mohla plynulo postupovať. Pretože po ceste môžu balíky stretnúť rôzne „nehody“: najčastejšie sa týkajú poškodenia obalu, zvlášť v prípade, že je nevhodne zvolený. Ak zabalíme balík príliš neopatrne alebo použijeme nesprávny materiál, zvyšujeme pravdepodobnosť, že sa pri transporte pretrhne alebo inak poškodí a zbytočne tak pridávame prácu doručovateľom. Zároveň sa predlžuje a komplikuje doručovania. Takže čo s tým? Pri balení dbajte na dodržiavanie určitých zásad.

Posielajte balík pohodlne cez zaslat.cz. Všetko vyzdvihneme priamo u Vás doma!

Balíme balík

Nech už prepravujete akýkoľvek predmet, nikdy nie je od veci dať si záležať na ochranných vrstvách. V papiernictvo sú k dostaniu napríklad špeciálne bublinkové obálky určené pre drobné predmety. Ak takýto predmet vložíme do bublinkovej obálky, vytvoríme z neho balík štandardizovaných rozmerov. Komplikovanejšie je to v prípade väčších predmetov. Často sa posielajú rôzne „mäkké“ zásielky, napríklad oblečenie alebo plyšová hračka. Tie sú svojimi rozmermi veľmi rôznorodé, a preto sa oplatí vložiť prepravované predmety do škatule. Pokiaľ nebude mať výsledný balík tvar kvádra alebo valca, pripravte sa na poplatok za neskladnosť. A priplatiť si budete musieť aj v prípade, že váš balík prekročí stanovené rozmery. Rôzni dopravcovi (Slovenská pošta alebo súkromné firmy) majú stanoviť vlastné kritériá pre maximálne prípustné rozmery balíka. Prepraviť objemnejší predmet je síce možné tiež, ale pre prepravcu to predstavuje prácu navyše, ktorú je zákazník nútený uhradiť.

Pri balení buďte dôslední

Vložiť predmet do krabice nestačí. Úradník za prepážkou váš balík prijme iba v prípade, že je krabica bezpečne zaistená tak, aby sa vo vnútri uložený predmet nemohol z obalu uvoľniť (v takom prípade hrozí nebezpečenstvo, že pri preprave bude poškodený, prípadne sám poškodí ostatní prepravovanej zásielky). Krabicu teda zaistite tak, aby sa neotvorila (napríklad špagátom), predmet možno obaliť novinami alebo iným ochranným materiálom (napríklad bublinkovou fóliou), nakoniec ho prelepte izolepou alebo zaistite iným vhodným spôsobom. Dobrá správa znie, že ak nemáte k dispozícii krabici, všetko možno vyriešiť na pobočke pošty. K predaju tu za drobný poplatok obvykle bývajú univerzálne kartónové krabice rôznych veľkostí.

A čo hmotnosť?

Rovnako ako rozmery balíka, aj jeho hmotnosť je pochopiteľne obmedzená stanovenými predpismi. Pri posielaní balíka vám bude naúčtovaná výsledná cena v závislosti práve na jeho hmotnosti. Rôzni prepravcovi a doručovatelia majú zvyčajne stanovené hmotnostnej kategórie „od – do“. Napríklad v prípade Slovenskej pošty sa najčastejšie posielajú balíky v kategórii do 5 kg. Neznamená to však, že nemôžete nechať prepraviť napríklad aj desaťnásobne ťažšie predmet. Len počítajte s tým, že výsledná suma bude výrazne vyššia.

Nakoniec ešte adresu

Akonáhle je balík zabalený, nezabudnite ho opatriť štítkom s adresou adresáta (pravý dolný roh) a odosielateľa (ľavý horný roh). Štítok nie je nutné lepiť, ak je balík biele alebo svetlé farby – potom možno obe adresy napísať ceruzkou alebo fixkou priamo na zásielku.

Pretože sa nejedná o listovú zásielku sa štandardne stanovenou cenou, na balík sa nelepí poštová známka. Cena za doručenie je miesto toho uhradená pri prepážke poštového úradníka.

Posielajte balík pohodlne cez zaslat.cz. Všetko vyzdvihneme priamo u Vás doma!

Uložit odkaz do záložek.