Zakázané veci v balíku do Anglicka

Viete, že najviac lietadiel z bratislavského letiska Milana Rastislava Štefánika odlieta no-1426591_960_720do Veľkej Británie? Dennodenne smerujú do Londýna alebo iných britských destinácií tisíce ľudí – či už mieria za prácou, nakupovaním, idú navštíviť príbuzných či priateľov, alebo sa treba rozhodli stráviť v Anglicku svoju dovolenku. A s nimi cestujú stovky a stovky balíkov a zásielok, ktoré mieria za svojimi novými majiteľmi práve na britskej súostrovia.

Zahraničná zásielka? Posielajte balík pohodlne cez Zaslat.cz. Pomôžeme Vám!

Poslať balík je ľahké

Poslať balík do Anglicka nie je vôbec nič zložité. Kým je Veľká Británia súčasťou Európskej únie (aj napriek výsledkom nedávneho referenda o jej opustenie sa v reáli totiž zatiaľ nič oficiálne nezmenilo), môžu balíky cestovať po celom území EÚ takmer bez obmedzenia. Nie je na nich uvalené žiadne clo a tým odpadá ďalšie administratívne zaťaženie, takže nemusíte vypĺňať množstvo faktúr a iných dokumentov. Všetko, čo stačí zariadiť, je zabaliť tovar, ktorý budete chcieť posielať, a odovzdať ho nášmu kuriérovi. My už sa postaráme o všetko ostatné – na balík nalepíme správny štítok s adresou a odovzdáme ho ďalej tak, aby našiel svoj cieľ do troch pracovných dní. Ak to pre vás bude príliš dlhá doba, potom nie je žiadny problém využiť služby expresné zásielky a balík v takom prípade doručíme už do 24 hodín.

Dajte pozor na zakázané predmety

Je tu však jedna vec, na ktorú si treba dávať pozor. V prípade Veľkej Británie totiž existujú určité obmedzenia vzťahujúce sa na obsah balíku.

Do Anglicka sa nesmie posielať alkohol, tabak a parfumy, ďalej horľaviny, vody po holení a iné toaletné vody (neprejde dokonca ani malá fľaštička alebo darčekové či vzorkovej balenie – v prípade tohto pravidla totiž neeexistuje žiadna tolerancia objemu). Tabu sú všeobecne všetky nebezpečné predmety, ktoré by mohli predstavovať nebezpečenstvo pre verejnosť alebo zamestnanca pošty. A napodiv sú zakázané aj všetky tekutiny posielané v množstve väčšom ako 1 l, ktoré by podľa britskej kráľovskej pošty (Royal Mail) mohli znečistiť dopravný prostriedok alebo iné zásielky, ak by sa pri preprave nedopatrením vyliali.

Ako je to v iných krajinách

Obmedzenia týkajúce sa prepravovaných predmetov však rozhodne neplatí len vo Veľkej Británii. Vo väčšine svetových krajín je bežné, že nesmiete posielať alkohol, tabak a iné návykové látky. Niekde však platí aj ďalšie, možno trochu bizarnejšie pravidlá. Tak napríklad do Kanady je zakázané dovážať celý rad druhov ovocia a zeleniny. Na hraniciach vám budú zabavené zásielky s marhuľami, jahodami, jablkami a zemiakmi, rovnako ako s vybranými druhmi mliečnych výrobkov či mäsa.

V Španielsku alebo napríklad Dánsku je zase regulované posielanie kožušín, šperkov a drahých kovov. Nemožno teda potešiť svojich blízkych cenným darčekom z tejto kategórie.

Pred odoslaním balíka je preto veľmi doporučované si vopred zistiť, či náhodou neobsahuje nevhodné predmety, ktoré by znamenali jeho zadržanie a nedoručenie k cieľu.

Zahraničná zásielka? Posielajte balík pohodlne cez Zaslat.cz. Pomôžeme Vám!

Uložit odkaz do záložek.