Zásielky z Číny a koronavírus (je to bezpečné?)

Je možný prenos koronavírusy z balíčka, ktorý príde z Číny, v prípade, že by s ním manipuloval v Číne nakazený človek a balíček putuje do ČR? Nakupovanie na ázijských e-shopoch je veľmi populárne aj medzi českými zákazníkmi vďaka priaznivým cenám. Môže ale balík z Číny kvôli šíriacemu sa koronavírusy ohroziť vaše zdravie?

Môže prísť koronavírus doporučene do vlastných rúk? Lekári odpovedajú, že prenos koronavírusy z balíčka možný nie je. Strach je podľa nich zbytočný, vírus neprežije cestu lietadlom alebo loďou. Vírus je kvapôčková infekcia, ktorá sa preukázateľne prenáša z človeka na človeka po úzkom, dlhšom dobu trvajúcom kontaktu a vzduchom.

„Vírus potrebuje určité podmienky pre prežitie a aj ak sa dostane na vzduch, na predmety, povrchy atď., Tak nie je schopný prežiť dlhšie ako niekoľko hodín. Preto nakaziť sa môžete len vzdušným kvapôčkovým prenosom od choré osoby. To je taky dôvod prečo zatiaľ Slovenská pošta nezavádza žiadne opatrenia u balíčkov z Číny či ďalších rizikových destinácií. „Uvádza MUDr. Zarina Karimov v online poradni www.ulekare.cz

Zásielky z Číny a riziko Koronavirové infekcie

Väčšina lekárov na internete na otázky, jeslti sa môže človek nakaziť koronavírusy zo zásielok z Číny reaguje, že nie, alebo že je riziko nákazy koronavírusy minimálne, „uvádza tiež MUDr. Jana Moravcová z kliniky infekčných, parazitných a tropických chorôb z Nemocnice na Bulovce. Podľa nej je prenos je možný len aerosólom alebo čerstvo kontaminovanými predmetmi.

„Na bežných kartónových krabiciach nemôžu prežívať. Vírus je veľmi citlivý na zaschnutie a akonáhle zaschne, tak stráca svoju virulenciu, „potvrdzuje túto hypotézu riaditeľka Hygienické stanice hlavného mesta Prahy Zdeňka Jágrovho. „
Ako sa správa nový koronvirus, ale zatiaľ nevieme presne, pretože výskumy ešte len prebiehajú. Všeobecne vírusy dokážu prežívať na povrchu v poriadku hodín. Napríklad vírus chrípky mimo telo svojho hostiteľa prežíva asi dvadsať štyri hodín „U balíčka, ktorý z Ázie do Česka putuje loďou či lietadlom aj dlh týždne, je tak šanca na prežitie vírusu minimálny,“ dodáva riaditeľka Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Aj podľa oficiálneho vyjadrenia Ministerstva zdravotníctva a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je prenos vírusu prostredníctvom zásielky pochádzajúce z Číny nepravdepodobný. Koronavírus, označovaný ako 2019-nCoV sa prenáša z človeka na človeka pri úzkom kontakte trvajúcom dlhšiu dobu. Ide o takzvanú kvapôčkovou infekciu prenášanú vzduchom, ktorá zasahuje najčastejšie sliznice horných a dolných dýchacích ciest. Inkubačná doba je síce týždeň až štrnásť dní.

Toto však vyvracia nová lekárska analýza o správaní koronavírusy. Vírus môže prežiť mimo hostiteľa, teda na povrchu vecí až deväť dní !!! podľa najnovšej analýzy, o ktorej informoval odborný magazín Journal of Hospital Infection, Preto je potrebné predmety a povrchy, s ktorými boli v kontakte nakazenie, dezinfikovať prípravky s vysokým obsahom alkoholu, peroxidu vodíka alebo chlórnanu sodného. Tieto látky patogén zabijú počas minúty.

„Preskúmali sme literatúru o všetkých dostupných informáciách o pretrvávaní ľudských a veterinárnych koronavírusy na neživých povrchov, ako aj o inaktivačných stratégiách s biocídnymi prípravkami používanými pre chemickú dezinfekciu, napr. V zdravotníckych zariadeniach. Analýza 22 štúdií odhaľuje, že ľudské koronavírusy, ako je koronavírusy ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS), respiračný syndróm Stredného východu (MERS) alebo endemické ľudské koronavírusy (HCoV), môžu pretrvávať na neživých povrchov, ako je kov, sklo alebo plast, až do 9 dní, ale možno ho inaktivovať postupy povrchovej dezinfekcie pomocou 62-71% etanolu, 0,5% peroxidu vodíka alebo 0,1% chlórnanu sodného počas 1 minúty. Iná biocídne činidlá, ako je 0,05-0,2% benzalkóniumchloridu alebo 0,02% chlórhexidíndiglukonátu, sú menej účinné. Pretože pre SARS-CoV-2 nie sú k dispozícii žiadne špecifické terapie, bude pre zastavenie prebiehajúceho ohniská a pre kontrolu tejto novej infekčnej niti zásadné skoré obmedzenia a prevencie ďalšieho šírenia. „

Pokiaľ chcete mať úplnú istotu, môžete balíček aj jeho obsah vydezinfikovať sprejom, až potom otvoriť, obal vyhodiť a vydezinfikovať si ruky. Prípadne tovar na 24 hodín niekam odložiť. Vzhľadom k tomu, že koronavírus môže žiť na rôznych povrchoch po rôznu dobu, ľudia by mali byť obozretní a hľadieť na svoju bezpečnosť aj v prípade prichádzajúcich balíčkov.
„Napríklad na medi vírus vydrží okolo štyroch hodín, na nerezovej ocele a plastu 2-3 dni a na kartóne okolo 24 hodín. Po celú tú dobu sa dá teda vírusom nakaziť, „cituje britský server Daily Mail lekára Johna Torresa.

Prípadne môžete pre istotu zvoliť objednávku tovaru odinakiaľ.

Colné pošta v Prahe za minulý rok evidovala vyše 28 miliónov balíkov, zhruba štyridsať percent z nich pochádzalo práve z Číny, opisuje hovorca Colného úradu Praha Ruzyně Šárka Miškovská. Úrad v súvislosti s koronavírusy žiadne mimoriadne opatrenia neprijal, jeho zamestnanci sú pritom prví ľudia, ktorí s poštovými zásielkami prídu na českej pôde do styku.

Slovenská pošta na tému zásielok z Číny na svojom webe uvádza:

Čína informovala o preventívnych krokoch a minimalizáciu šírenia koronavírusy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie nepřežívají koronavírusy na objektoch a je teda bezpečné prijímať poštové zásielky z Číny, bez toho aby hrozil prenos. Napriek tomu boli zavedené opatrenia na zaistenie bezpečnosti spracovania pošty a poštového personálu vrátane dezinfekcie pôšt, triediacich centier, prepravných vozidiel a pod.
Čínska pošta zabezpečuje dezinfekciu a doručenie zásielok. Všetky čínske poštové úrady, triediace centrá a vozidlá sa vraj pravidelne dezinfikujú a u zamestnancov sledujú zdravotný stav. U všetkých prichádzajúcich zásielok bude Čína kontaktovať adresáta vopred, aby zistila predvoľby doručenia, aby nedošlo k osobnému kontaktu. Očakávajú sa teda meškanie, ale zároveň nebude možné poskytnúť písomný dôkaz o doručení.
Vplyv na reklamácie / sťažnosti
Vzhľadom k tomu, že možnosti doručenia je potrebné dohodnúť vopred s príjemcom, žiada čínska pošta ostatných prevádzkovateľov, aby o týchto možnostiach informovali odosielateľa vrátane informácie o písomných potvrdeniach o doručení. Za týchto okolností nie je povinné poskytnutie o dodaní pre odporúčané, balíkové a EMS zásielky. Žiadatelia, ktorí do systému reklamácií budú posielať sťažnosti, sú žiadaní, aby tak urobili iba raz.

Zdroj:

https://www.journalofhospitalinfection.com/article/S0195-6701(20)30046-3/abstract
https://www.dailymail.co.uk/news/article-8151813/Doctor-warns-coronavirus-live-cardboard-packages-24-hours.html
https://www.ceskaposta.cz/-/aktualni-informace-k-zasilkam-z-ciny-a-velke-britanie
https://www.mesec.cz/clanky/cinskych-zasilek-z-eshopu-se-nebojte-koronavirus-v-nich-byt-nemuze/
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/dosle-balicky-pred-otevrenim-dezinfikujte-plati-to-i-pro-obaly-z-restaurace-radi-lekar-40318159
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3043201-koronavirus-doporucene-do-vlastnich-rukou-strach-z-cinskych-zasilek-je-zbytecny-virus
https://www.kurzy.cz/zpravy/528428-zasilky-z-ciny-a-koronavirus-muze-balik-skryvat-aktivni-koronavirus-nakaza-je-velmi/
https://www.cnews.cz/koronavirus-zasilky-cina-aliexpress
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/cinske-e-shopy-posilaji-zasilky-do-celeho-sveta-koronaviru-navzdory-40315469
Uložit odkaz do záložek.